Sida 1 av 1

Hejsan hej...

Postat: ons 13 feb 2008, 13:11
av Benjamin
Jag flyttade till Lund i November och upptäckte ganska snart att det låg en spellokal runt hörnet från där jag bor. Då spelintresset har varit stort ända sen man var en liten glytt har jag haft planerna att titta förbi någon gång. Jag fick höra från kassören i en annan förening jag är med i, MAFOC, att det ska hållas en spelhelg nu den 16:e och det känns som ett bra tillfälle att titta förbi(stannar gärna och kör lite Formula Dé).

Lite kort om mig... är 27 år, jobbar med IT, bor med flickvännen, tycker om att spela spel. Framför allt Blood Bowl(uppenbarligen), Battlefleet Gothic, 40k i figurspel. I rollspel är det gärna Drakar & Demoner 4th ed och Neotech som gäller.

Re: Hejsan hej...

Postat: ons 13 feb 2008, 13:17
av Mordachai
Du är välkommen!

Re: Hejsan hej...

Postat: ons 13 feb 2008, 13:22
av Skarpskytten
Det kommer förmodlingen att bli ett Blood Bowl liga under våren (april, om jag inte har för mycket att göra). Följ Blood Bowl tråden, det kommer att komma mer info där.

Kom ned till spelhelgen!

Re: Hejsan hej...

Postat: ons 13 feb 2008, 15:48
av bladerunner_35
Välkommen, det är alltid trevligt med nya medlemmar.

Re: Hejsan hej...

Postat: tor 14 feb 2008, 17:32
av Godeye
Hej Benjamin! Välkommen til DMF!

Re: Hejsan hej...

Postat: tor 14 feb 2008, 18:00
av Sadjev
Hej Benjamin, välkommen till DMF.

Om du gillar bloodbowl tycker jag att du ska titta förbi bloodbowl tråden i brädspelsforumet. Vi funder nämligen på att dra igång en liga.

Re: Hejsan hej...

Postat: tor 14 feb 2008, 18:04
av wyrmer
Hej på dig du!

Välkommen ner till föreningen för att spela lite spel och lära känna folk.

Re: Hejsan hej...

Postat: mån 18 feb 2008, 13:05
av Benjamin
Det var en mycket trevlig tillställning, extra trevligt blir det naturligtvis alltid när man lämnar en spelplan som vinnare. ;)

Nu är min fråga, hur löser man ett medlemskap? Har tittat runt lite på sajten men hittar inget om det.

Re: Hejsan hej...

Postat: mån 18 feb 2008, 13:28
av Sadjev
Det lättaste sättet är att stämma träff med någon styrelsmedlem på lokalen. På onsdagar spelar vi poker klockan 19 och det brukar nästan alltid vara någon ifrån styrelsen där.
Annars går det att betala med postgiro. Om du kontaktar "Abdul Alhazred" (vår kassör) här på forumet borde han kunna hjälpa dig med det.

Re: Hejsan hej...

Postat: mån 18 feb 2008, 14:35
av Abdul Alhazred
enklast är att du tar med pengar nästa gång du ska till lokalen. Vi har dock stängt nu i ca 3 veckor för att lägga nytt golv.