Jag håller på och bygger lite terräng hemmavid. Jag har dock en smula problem med att komma på vad jag skall använda för typ av färg till att "drybrusha" stora ytor terräng, som t.ex. då ett helt 4 x 6 bräde. Vet någon av er som är duktiga terrängbyggare vad man skall köpa för typ av färger? GW blir nog rätt dyrt på så stora ytor tänker jag
Akrylfärg, så billig som möjligt. Det brukar finnas "hobbyfärg" i storpack på Jula, Rusta och ÖB. Du vet de där stora pastelliga tuberna som man undrar vem som köper.
Senast redigerad av Mordlust den tis 06 nov 2012, 09:39, redigerad totalt 1 gånger.
What part of "Ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wgah'nagl fhtagn" don't you understand?
Tackar så mycket för tipsen allesamman . Skall se om jag kan ta lite bilder på terrängen allt eftersom. Mitt första egentliga terrängbygge någonsin, så det kommer ju inte bli lika bra som de ursnygga byggen som finns nere på lokalen!